Szukaj
Close this search box.

Tajna broń na przeziębienie

Spis treści

Sezon jesienny w pełni. Niestety, pogoda szaleje na całego i raczej nas nie rozpieszcza, przez co częściej kichamy, kaszlemy, borykamy się z bólem gardła. Jednym słowem częściej chorujemy. Jesienią jesteśmy bardziej podatni na przeziębienie. Niby mówi się, że przeziębienie to zwykła infekcja i nie należy panikować, jednakże w rzeczywistości wygląda to tak, że nawet zwykły katar potrafi dać solidnie w kość i znacznie obniżyć jakość naszego życia. Jak możemy się zarazić wirusem powodującym przeziębienie, jak odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy, a także jak leczyć przeziębienie – o tym wszystkim w dzisiejszym poście. Zapraszam!

Skąd to przeziębienie?

Złapanie przeziębienia nie jest jakoś szczególnie trudne. Wystarczy, że ktoś na nas kichnie i gotowe. Poszły konie po betonie, jakby to niektórzy powiedzieli. Źródłem zakażenia są inni ludzie, od których można się zarazić drogą kropelkową (np. poprzez przebywanie w pobliżu chorego, który kaszle bądź kicha), a także przez dotknięcie zainfekowanego przedmiotu i przeniesienie wirusa na nieumytych rękach w okolicę nosa lub ust. A niestety unikanie ludzi jest niemożliwe. Codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Tramwaje, metro, autobusy przepełnione są ludźmi. Często też robimy zakupy w supermarketach, w których również nie brakuje ludzi. Łatwo więc się zarazić. Częstość występowania przeziębienia wiąże się z funkcjonowaniem naszego układu immunologicznego. Jeśli nasz układ odpornościowy szwankuje, zarazimy się w oka mgnieniu.

Grypa to, czy przeziębienie?

Przeziębienie bardzo często bywa mylone z grypą. Pędzimy wtedy do lekarza. Zupełnie niepotrzebnie, bo ze zwykłą infekcją sezonową jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, sięgając po leki dostępne bez recepty lub uciekając się do domowych sposobów leczenia przeziębienia. Warto zatem wiedzieć, czym przeziębienie różni się od grypy. Zacznijmy od tego, że przeziębienie rozwija się powoli, nawet do 3 dni. Grypa atakuje szybko i momentalnie ścina z nóg. W przeziębieniu rzadko kiedy występuje gorączka. W grypie temperatura ciała wzrasta szybko i może dochodzić nawet do 38-40 stopni Celsjusza. Typowe dla grypy jest wyczerpanie organizmu. Człowiek czuje się potwornie zmęczony i nie ma siły podnieść się z łóżka. Charakterystycznym elementem przeziębienia jest katar, który w grypie występuje rzadko lub wcale. Również ból gardła w grypie pojawia się rzadko. W przeziębieniu gardło boli od samego początku i z dnia na dzień przybiera na sile. W przeziębieniu mamy też do czynienia z kaszlem, tylko w przeciwieństwie do grypy jest on drapiący i wilgotny.

herbatka z sokiem malinowym przyspieszy leczenie przeziębienia
herbatka z sokiem malinowym przyspieszy leczenie przeziębienia

Domowe sposoby na przeziębienie

Leczenie przeziębienia może odbywać się w różny sposób. Możemy zastosować naturalne antybiotyki, jak czosnek i cebula. Możemy też uciec się do babcinych sposobów i smarować klatkę piersiową oraz plecy olejkiem kamforowym, który cudownie rozgrzewa. Pomocna na pewno będzie też herbatka z sokiem malinowym lub herbata z imbirem. Można sięgnąć po mleko z miodem i masłem, a na obiad raczyć się rozgrzewającym rosołem. O ile to możliwe – dzień lub dwa można zostać w łóżku. Na katar i kaszel pomocne będą inhalacje. Polecam napary ziołowe lub inhalacje z olejków eterycznych, które świetnie udrożniają zatkany nos i przywracają swobodę oddychania. Dobrze sprawdzą się też inhalacje z soli fizjologicznej.

Aspirin C - sprawdzony lek na przeziębienie
Aspirin C – sprawdzony lek na przeziębienie

Profesjonalne wsparcie w leczeniu przeziębienia

Leczenie przeziębienia warto wspomóc lekami z apteki. Jednym z najbardziej skutecznych i polecanych jest Aspirin C. Poprzez połączenie kwasu acetylosalicylowego i witaminy C, Aspirin C jest odpowiednim lekiem do łagodzenia objawów przeziębienia oraz wspierania organizmu w zwalczaniu choroby. W momencie kiedy objawy się mnożą, do zatkanego nosa dołącza ból gardła i ból głowy, wówczas warto zastosować kompleksowe leczenie przeziębienia. Na czym ono polega? Na zaprzyjaźnieniu się z Aspirin Complex lub Aspirin Complex Hot. Połączenie kwasu acetylosalicylowego (uśmierza ból i obniża gorączkę) i pseudoefedryny (silnego środka udrażniającego nos) sprawia, że leczenie przeziębienia przebiega szybciej i sprawniej. Więcej tutaj: http://aspirin.pl/pl/bol/