Szukaj
Close this search box.

Wylecz to! Przeziębienie u dziecka

Spis treści

Przeziębienie u dziecka może objawiać się na wiele sposobów. U jednych dzieci będzie to tylko zatkany nosek i ból głowy. U innych – ból gardła, kaszel i podwyższona temperatura. Mimo, że przeziębienie samo w sobie nie jest niczym groźnym i zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza, nie wolno go bagatelizować. W przeciwnym razie przerodzi się w znacznie poważniejszą chorobę, jak zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok lub angina. Z przeziębieniem u dziecka mamy zazwyczaj do czynienia w sezonie jesiennym lub tuż po zimie, gdy zaczyna się wiosna. Wynika to głównie z pogodowej huśtawki i obniżonej odporności malucha. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem, a także co na przeziębienie dla dziecka będzie najbardziej skuteczne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszam!

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Samo przeziębienie nie jest niczym groźnym. Czasami jednak może dość do sytuacji, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Zaniepokoić powinna przede wszystkim zmiana zachowania dziecka – nadmierna drażliwość lub wręcz przeciwnie – nadmierna apatia. Konsultacji z pediatrą będzie wymagała sytuacja, kiedy maluch odmówi przyjmowania płynów, a zwykłe objawy przeziębienia (jak np. niedrożność nosa) nie będą łagodnieć, ani mijać. Również gorączka utrzymująca się powyżej 3 dni powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Ponadto, jeśli maluch choruje na astmę lub cukrzycę, wówczas również należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Wynika to głownie z faktu, że objawy astmy mogą się bardzo nasilać podczas przeziębienia i konieczne będzie zastosowanie innego leczenia.

Sposoby na przeziębienie u dzieci

Istnieje wiele sposobów na przeziębienie u dziecka. Zacznijmy jednak od tego, że chore dziecko należy pozostawić w domu, zwłaszcza jeśli chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły. O ile temperatura ciała nie jest zbyt wysoka (nie przekracza 38 stopni), należy wstrzymać się z lekami obniżającymi gorączkę. W przypadku, gdy temperatura sięga powyżej 38 stopni Celsjusza, wówczas można podać lek przeciwgorączkowy, ale musi to być specjalny lek dla dzieci. Wysoką temperaturę obniżą także kąpiele w chłodnej wodzie i zimne okłady na czoło. Naturalnym, ale skutecznym sposobem na przeziębienie u dzieci jest syrop z cebuli. Podawały nam go nasze mamy, a naszym mamom ich mamy, itd. Cebula działa bakteriobójczo i wykrztuśnie. Należy także pamiętać o intensywnym nawadnianiu organizmu dziecka. Pomocne będą herbatki z sokiem malinowym, a także herbatki sokiem z czarnego bzu lub z miodem i cytryną. Jeśli dziecko ma zatkany nosek, ulgę przyniosą mu krople do nosa lub woda morska w aerozolu. Można także zastosować inhalacje – z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych, o ile maluch nie jest na nie uczulony. Ulgę w zatkanym nosie, a co za tym idzie – swobodne oddychanie przyniosą także plastry z olejkami eterycznymi, które nakleja się na piżamkę dziecka i pozostawia na całą noc.

Jakie leki na przeziębienie u dzieci?

Pelavo - syrop na przeziębienie u dziecka
Pelavo – syrop na przeziębienie u dziecka

Rodzice często zastanawiają się, co na przeziębienie dla dziecka będzie najbardziej skuteczne. Pomocy szukają w aptece. I bardzo dobrze, bo leków nigdy nie wolno wybierać na własną rękę. Trzeba pamiętać (ale o tym powinien poinformować również farmaceuta), że wszelkie leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, mogą być stosowane dopiero od 3 miesiąca życia, nigdy wcześniej!

U dzieci bezwzględnie zakazana jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Sięgnąć można z kolei po syropy przeznaczone dla dzieci, które zawierają ekstrakty roślinne z bzu czarnego, pelargonii afrykańskiej czy malin, jak np. preparaty PELAVO (więcej na ich temat tutaj: http://www.pelavo.pl/przeziebienie-u-dziecka.html). Tego typu preparaty uzupełniają dietę podczas infekcji, a także skutecznie łagodzą i zwalczają nieprzyjemne objawy choroby, jak zatkany nos, kaszel mokry i suchy.