Trądzik młodzieńczy to zmora co drugiego nastolatka. Boryka się z nim aż 85% osób w wieku pomiędzy 12. a 18. rokiem życia. Błędne jest myślenie, że niedoskonałości pojawiają się w wyniku niewłaściwej higieny i nieodpowiedniego dbania o skórę choć oczywiście codzienna pielęgnacja jest tu bardzo ważna. Na pojawienie się trądziku młodzieńczego ma wpływ wiele czynników. Na pewno wśród głównych winowajców można wymienić zmiany hormonalne, które w okresie dojrzewania powodują zwiększoną produkcję sebum, co jest początkiem problemów skórnych. Nie mniej winne są bakterie, które namnażając się na skórze powodują powstawanie krostek potocznie zwanych pryszczami.
Cera trądzikowa – charakterystyka
Nie tylko skóra tłusta i ze skłonnością do przetłuszczania się może być trądzikowa. Właściciele skóry suchej także bardzo często borykają się ze zmianami skórnymi. O cerze trądzikowej mówimy wtedy, kiedy na twarzy zaczynają pojawiać się zaskórniki, wypryski, rozszerzone pory. Zmiany skórne często gromadzą się w jednym miejscu, np. na brodzie lub czole, przypominając trochę wysypkę alergiczną choć oczywiście mogą być też rozsiane po całej twarzy.
Trądzik młodzieńczy – codzienna pielęgnacja
Mimo, że trądzik młodzieńczy nie bierze się z zaniedbań higienicznych, to jednak codzienna higiena odgrywa niezwykle ważną rolę. Chodzi o to, aby nie pogorszyć kondycji skóry i przyspieszyć proces leczenia. Jeśli masz skórę trądzikową to musisz wiedzieć, że wymaga ona delikatnej pielęgnacji, na którą składają się przede wszystkim: oczyszczanie, tonizacja, złuszczanie martwego naskórka, nawilżanie. Celem pielęgnacji jest przede wszystkim usunięcie nadmiaru sebum, które może prowadzić do zaskórników i wyciszenie zmian ropnych.
W dbaniu o cerę trądzikową chodzi również o to, aby nie doprowadzić do jej przesuszenia. Błędne jest myślenie, że cerę trądzikową trzeba wysuszyć, bo wtedy wszystkie niedoskonałości znikną. Jeśli skóra stanie się zbyt sucha, na jej powierzchni zacznie pojawiać się jeszcze więcej krost, a produkcja sebum zostanie wyraźnie zwiększona. Efektem tego będzie wyraźne pogorszenie się stanu skóry.
Trądzik młodzieńczy – demakijaż
Wiele dziewczyn cierpiących na trądzik młodzieńczy przykrywa go makijażem. Dermatolodzy nie polecają tego typu zabiegów ale jeśli już chcemy się malować, bo czujemy się wtedy lepiej to warto robić to przy użyciu specjalnych kosmetyków do skóry trądzikowej. W dobrej drogerii można znaleźć naprawdę fajne podkłady i pudry przeznaczone do skóry problematycznej. Najważniejsze to pamiętać o zmyciu makijażu przed położeniem się spać. Demakijaż powinien odbywać się przy pomocy delikatnego żelu, pianki lub emulsji o działaniu antybakteryjnym. Składniki aktywne, które pozytywnie wpływają na cerę to m.in. oczar wirginijski, olejek drzewa herbacianego, babka lancetowata, ogórecznik, drożdże, kwasy AHA oraz witaminy A, E, F, B6.
Oczyszczanie skóry trądzikowej
Wieczorny demakijaż to nie wszystko. Skórę oczyszczamy również rano, zaraz po przebudzeniu się. W ten sposób pozbywamy się nagromadzonego przez noc sebum, bakterii oraz zanieczyszczeń, które pojawiają się na naszej skórze gdy śpimy.
Peeling twarzy
Złuszczanie martwego naskórka to kolejny ważny krok w pielęgnacji cery trądzikowej. Peeling warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Szczególnie dobrze sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które pozwalają odblokować ujścia gruczołów łojowych, oczyszczają skórę z resztek zanieczyszczeń, a także delikatnie usuwają martwy naskórek bez podrażniania skóry i zaogniania zmian skórnych.
Bardzo ważna tonizacja skóry
Wiele osób dbając o swoją skórę zupełnie zapomina o użyciu toniku. A tak naprawdę bez niego pielęgnacja nie jest kompletna. Tonik przywraca skórze naturalny odczyn pH oraz zmniejsza wydzielanie sebum. Poza tym odświeża skórę i zostawia ją przyjemnie miękką.
Trądzik młodzieńczy – co z kremem do twarzy?
Zadaniem kremu do twarzy dla cery trądzikowej jest zapewnienie odpowiedniej gospodarki wodno-tłuszczowej w skórze. Na trądzik sprawdzają się kosmetyki o lekkiej konsystencji, np. na bazie kwasu salicylowego, który łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie. O ile skóra normalna wymaga przede wszystkim nawilżenia, o tyle cera trądzikowa poza nawilżeniem wymaga jednocześnie matowienia. Dlatego też sięgając po krem warto wybrać ten, który nawilża i matowi. Zazwyczaj są to kosmetyki dedykowane skórze problematycznej.
W składzie kremów do cery trądzikowej należy szukać takich substancji, jak ekstrakty z nagietka, rumianku, hibiskusa, tymianku czy kory brzozowej. Do codziennej pielęgnacji skóry z trądzikiem sprawdzają się również kremy z aloesem, który działa antybakteryjnie i regenerująco. Pamiętaj aby krem na dzień był lekki, najlepiej beztłuszczowy, nawilżająco – matujący z filtrami UV. Krem na noc może być na bazie kwasów owocowych, np. migdałowego lub glikolowego.
Maseczki do twarzy
Skóra trądzikowa nie wyklucza stosowania maseczek. Co więcej – są one polecane przez lekarzy dermatologów pod warunkiem, że odpowiednio je dobierzemy. Dobrze sprawdzą się maseczki o działaniu oczyszczającym, ściągającym lub normalizującym. Fajną propozycją są też maseczki z aktywnym węglem oraz zieloną i żółtą glinką.
Related Posts
- Trądzik młodzieńczy - zmora, której można się pozbyć
Powiedzmy to sobie szczerze - mało kto w okresie dorastania i dojrzewania nie ma trądziku.…
- Uwaga trądzik! Jak sobie pomóc?
Trądzik to prawdziwa zmora, która spędza sen z powiek i odbiera pewność siebie. Nierzadko też…
- Nawilżanie skóry – sposób na piękny wygląd
To, że każda z nas chce być wiecznie młoda, piękna i powabna, to nawet nie…