Powodują strach, bolą, utrudniają życie i bardzo obniżają jego jakość, do tego przyczyniają się do izolacji społecznej, zmniejszają jakąkolwiek aktywność, są utrapieniem rodziny i nie chcą się goić… O czym mowa? O odleżynach – najczęstszej przypadłości ludzi, którzy przez dłuższy czas pozostają unieruchomieni na skutek choroby lub kalectwa. Odleżyny to nic innego, jak miejscowe uszkodzenie skóry lub tkanki podskórnej nad wystającym elementem kostnym. Główną przyczyną ich powstania jest długotrwały ucisk lub ucisk połączony ze ścieraniem. Jak sobie radzić z przypadłością osób leżących i poruszających się na wózkach? Jak leczyć odleżyny i jak im zapobiegać?
Jak można zapobiegać powstawaniu odleżyn?
Profilaktyka to najlepszy i najłatwiejszy sposób na uniknięcie problemów z występowaniem odleżyn. Główną rolę w profilaktyce odgrywa odpowiednie nastawienie i uświadomienie chorego. Przede wszystkim należy uświadomić osobie leżącej lub siedzącej na wózku, że częste zmiany pozycji są bardzo wskazane, a wręcz niezbędne. U osób leżących pozycję należy zmieniać średnio co 2 godziny. U osób jeżdżących na wózku – co kwadrans. Ważna jest też stabilizacja pozycji chorego za pomocą odpowiednich podpórek, zapewnienie dostępu powietrza, odpowiednia bielizna pościelowa i osobista, obserwacja stanu skóry, unikanie urazów – nawet tych najmniejszych. W profilaktyce odleżyn bardzo ważną rolę odgrywają także materace i poduszki zmiennociśnieniowe. Można też stosować opatrunki specjalistyczne, tzw. profilaktyczne, np. opatrunek z pianki poliuretanowej z odklejaną częścią centralną, co pozwala na rozłożenie nacisku miejscowego i poprawienie warunków krążenia w obrębie rany.
Leczenie odleżyn – opatrunki
Na pytanie jak leczyć odleżyny, jedyna słuszna odpowiedź brzmi: stosując odpowiednie opatrunki. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jakie opatrunki należy zastosować. Na pewno odradza się używanie opatrunków gazowych, które nie tylko są mało skuteczne, ale także mogą spowodować pogorszenie stanu rany i sprawić jeszcze więcej bólu choremu. Najlepszym rozwiązaniem są opatrunki specjalistyczne. Przyśpieszają one proces gojenia rany, a jednocześnie zwiększają komfort życia z raną. Specjaliści polecają opatrunki ze srebrem czy węglem. Fakt, są droższe, ale nie zmieniamy ich 2–3 razy dziennie, jak w przypadku jałowej gazy czy innego opatrunku.
Czym są opatrunki specjalistyczne?
Opatrunki specjalistyczne przyśpieszają proces gojenia się ran. Utrzymują wysoką wilgotność pomiędzy opatrunkiem a raną, usuwają nadmiar wysięku i toksycznych cząstek oraz nie przylegają do rany. Są nieprzepuszczalne dla bakterii, umożliwiają prawidłową wymianę gazową, utrzymują stałą temperaturę bliską temperaturze ciała. Ponadto są nietoksyczne i niealergizujące. Produkowane obecnie opatrunki można podzielić na siedem głównych grup:
– błony poliuretanowe
– hydrokoloidy
– hydrożele
– gąbki poliuretanowe
– dekstranomery
– opatrunki alginianowe
Related Posts
- Czas na smaczne co nie co - kabanos w cieście
Kabanos jako przekąska? Nie wyobrażam sobie niczego lepszego. Delikatnie chrupiące, a jednocześnie przyjemnie soczyste kabanosy…
- Naturalne sposoby na dolegliwości jelitowe
Wzdęcia, oddawanie wiatrów, wczesna sytość, uczucie pełności po posiłkach, a także ból i dyskomfort w…
- Jak NIE uczyć się angielskiego?
To, że warto uczyć się języka angielskiego wie dziś każdy. Nie będę więc prawić Wam…