Szukaj
Close this search box.

Wypadanie włosów – co robić?

wypadanie włosów ratunek

Spis treści

Wypadanie włosów może być problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W obydwu przypadkach budzi niepokój. O ile włosy wypadają w rozsądnej ilości, nie powinniśmy niczym się martwić. Takie sytuacje są normalne, zwłaszcza jeśli prowadzimy stresujący tryb życia lub zaniedbujemy dietę. Gorzej jak zaczynają wypadać garściami. Dobra wiadomość jest jednak taka, że problem wypadania włosów nie jest końcem świata i można mu zaradzić. Metod i sposobów jest dość dużo.

Wypadanie włosów – co za tym stoi?

Wypadanie włosów może mieć różne podłoże. U kobiet bardzo często wynika z niewłaściwej pielęgnacji lub nadmiernej stylizacji. U mężczyzn problem ma często podłoże genetyczne. Wzmożone wypadanie włosów można zaobserwować także w trakcie zmieniających się pór roku. Latem tracimy włosy na skutek działania promieni UV i kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie. Zimą utrata włosów spowodowana jest silnym wiatrem i mrozem. Wypadanie włosów wśród kobiet często związane jest również z gwałtowną zmianą hormonalną. Może ona wynikać z ciąży i porodu, jak również menopauzy. W tego typu sytuacjach utrata włosów ma miejsce, ponieważ są one bardzo osłabione. Nierzadko wypadanie włosów związane jest z silnym stresem. To właśnie w sytuacjach stresowych, nasze nadnercza produkują większe niż zazwyczaj ilości androgenów, które utrudniają pracę cebulek włosowych.

Na ratunek – odpowiednie kosmetyki

Problem wypadających włosów można rozwiązać stosując odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Dobre efekty można uzyskać poprzez stosowanie wcierek do włosów lub ampułek, które delikatnymi ruchami wciera się w skórę głowy. Warunkuje to lepsze wnikanie substancji aktywnych zawartych w preparacie, jak i poprawę ukrwienia mieszków włosowych. Warto również zamienić zwykły szampon na taki, który dedykowany jest włosom wypadającym. Na rynku dostępne są zarówno szampony o właściwościach odżywiających włosy i zwiększających ich wytrzymałość, jak i takie, które mają za zadanie zmniejszyć wypadanie włosów. Można również zakupić maseczki na wypadanie włosów. Szczególnie poleca się te, które w swoim składzie zawierają dziurawiec, soję i rozmaryn.

sposoby na wypadajace włosy

Na wypadające włosy – maseczka z oleju rycynowego

Poza profesjonalnymi kosmetykami, które można zakupić w drogerii, warto także sięgnąć po domowe metody. W końcu nasze babcie to właśnie nimi ratowały swoją urodę. Fajnym rozwiązaniem jest np. maseczka z oleju rycynowego i jajek. Jak ją przygotować? Bierzemy żółtko jajka i mieszamy je z sokiem z cytryny oraz kilkoma kroplami oleju rycynowego. Powstałą miksturę nakładamy na włosy. Całość zabezpieczamy czepkiem i owijamy ręcznikiem. Zostawiamy na głowie na około 30 minut, po czym dokładnie myjemy włosy.

Na wypadające włosy – maseczka z miodu

Innym sprawdzonym sposobem na wypadające włosy jest maska przygotowana z miodu oraz oliwy z oliwek. Mieszamy 5 łyżek miodu z 3 łyżkami oliwy i nakładamy na włosy. Trzymamy do 30 minut, po czym dokładnie myjemy włosy.

Pomocne płukanki ziołowe

Wypadanie włosów powinny powstrzymać także ziołowe płukanki, np. z pokrzywy. Wystarczy łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem i zaparzać przez pół godziny. Wystudzić i wypłukać nim włosy. Czynność należy zakończyć umyciem włosów – obowiązkowo naturalnym szamponem.