Szukaj
Close this search box.

Zespół jelita drażliwego. Sprawdź objawy i zobacz jak sobie pomóc

choroby jelit

Spis treści

Zespół jelita drażliwego to dziś często diagnozowana choroba. Może dopaść nas w każdej chwili, niezależnie od tego ile mamy lat i jakiej płci jesteśmy. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca poznane, aczkolwiek wśród głównych winowajców wymienia się czynniki psychologiczne, dietetyczne oraz bakteryjne zapalenie jelita. Nierzadko zespól jelita drażliwego wynika z uwarunkowań genetycznych. Choroba może być dokuczliwa, ale na pewno nie jest końcem świata! O ile pacjent stosuje się do zaleceń lekarza, a przede wszystkim przestrzega odpowiedniej dla siebie diety, o tyle może żyć komfortowo i spokojnie.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Skąd mieć pewność, że to zespół jelita drażliwego? Choroba wysyła dość charakterystyczne sygnały, które powinny zmobilizować nas do odwiedzenia lekarza i wykonania badań. Wśród symptomów ZJD najbardziej typowe są bóle brzucha, które przybierają na sile zaraz po zjedzeniu posiłku. Do innych objawów choroby zalicza się przewlekłe wzdęcia, ucisk lub gniecenie w podbrzuszu, „przelewanie się” w brzuchu, zaburzenia rytmu wypróżnień – szczególnie męczące zaparcia lub wręcz przeciwnie biegunki. Bardzo często występują także nudności, zgaga, uczucie zmęczenia, odwodnienie oraz uczucie przepełnienia w żołądku. Typowe jest uczucie niepełnego wypróżnienia. Chory nawet w momencie oddania stolca nadal ma wrażenie, że jelita nie zostały do końca opróżnione.

bóle brzucha, wzdęcia i efekt przepełnienia to typowe objawy ZJD

Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Zacznijmy od tego, że nie ma jednego cudownego leku, który raz na zawsze wyleczy nas z uciążliwej choroby. Leczenie polega bardziej na minimalizowaniu występujących objawów. Pomocne w ZJD są leki działające rozkurczowo i likwidujące nieprzyjemne bóle brzucha (sprawdź tutaj: http://no-spa.pl/zespol-jelita-nadwrazliwego/przyczyna-zjn). W zależności od postaci choroby, lekarz może także zaproponować leki przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. Bardzo ważna jest właściwa dieta. Dobiera się ją w zależności od tego, czy chorobie towarzyszą biegunki czy zaparcia. Jak to dokładnie wygląda?

Dieta w ZJD – postać zaparciowa choroby

W przypadku zaparciowej postaci choroby należy sięgać po produkty, które zawierają jak najwięcej błonnika pokarmowego, który usprawni pracę jelit. Szczególnie polecane są kasze, ciemny ryż, razowe pieczywo, otręby owsiane, a także warzywa i owoce (również owoce suszone). W przypadku zaparć należy również zadbać o wypijanie dużych ilości płynów, szczególnie niegazowanej wody mineralnej.

Dieta w ZJD – postać biegunkowa choroby

W momencie, kiedy mamy do czynienia z biegunkową postacią ZJD, wówczas musimy skupić się głównie na produktach, które wiążą nadmiar wody i działają zapierająco. Przeciwbiegunkowo działają ziemniaki, biały ryż, a także banany, gotowana marchew oraz gotowana dynia. Dietetycy zalecają też pszenne pieczywo, kaszę manną , gotowane warzywa korzeniowe, chude gotowane mięso i ryby oraz kefiry. Na zakazanej liście znajdują się słodkości i cukier.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!