Choć zespół jelita drażliwego jest dziś jedną z najczęściej diagnozowanych chorób, to jednak wciąż dla wielu wciąż pozostaje tajemnicą. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bóle brzucha czy pojawiające się po jedzeniu wzdęcia to nie niestrawność, ale ZJD właśnie. Ponoć z chorobą tą boryka się a 30% populacji. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni, ale to oczywiście kwestia nie mająca sztywnych reguł. Przyczyny ZJD nie są do końca znane. Wśród głównych winowajców wymienia się czynniki psychologiczne, dietetyczne oraz bakteryjne zapalenie jelita. Niekiedy zespól jelita drażliwego może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Bez względu jednak na to, skąd się bierze i jaka jest przyczyna choroby, zespół jelita drażliwego potrafi solidnie dać w kość. Jak sobie radzić z chorobą? O tym poniżej 🙂
Zespół jelita drażliwego – poznaj objawy
Zespół jelita drażliwego potrafi objawiać się w rozmaity sposób. Większość osób uskarża się na dokuczliwe bóle brzucha o charakterze piekącym lub kłującym. Zazwyczaj nasilają się one po posiłku lub późną wieczorową porą. Wtedy też pojawiają się wzdęcia i gniecenie w podbrzuszu. Typowe jest przelewanie się w brzuchu, czyli tak zwane bulgotanie. Zespół jelita drażliwego to także problemy z wypróżnianiem. Ale uwaga! Tutaj chorzy dzielą się na dwie grupy: cierpiących na zaparcia lub cierpiących na biegunki. U niektórych osób mogą pojawiać się też inne symptomy: uczucie zmęczenia, nudności, zgaga czy odwodnienie.
Jak można sobie pomóc?
Przede wszystkim już przy pierwszych objawach warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże znaleźć rozwiązanie zwalczające dyskomfort. Niestety ZJD póki co nie można trwale wyleczyć, ale za to można skutecznie opanować objawy odpowiedzialne za obniżenie jakości życia. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej diety – w zależności od postaci choroby. Równie istotne jest przestrzeganie higieny jedzenia. Co to oznacza? A to, że należy jeść regularnie i bez zbędnego pośpiechu. Nie bez znaczenia jest także nauczenie się radzenia sobie ze stresem. Stres bowiem jest tym czynnikiem, który nasila chorobę i wzmaga jej objawy.
Dieta przy postaci biegunkowej
W przypadku występowania biegunek należy przede wszystkim zaprzyjaźnić się z ryżem i ziemniakami, gdyż zawarta w nich skrobia wiąże nadmiar wody i działa zapierająco. Podobne właściwości ma gotowana marchew, dynia, surowe starte jabłko oraz banan. Chorym poleca się również pszenne pieczywo, gotowane warzywa korzenne. Przy biegunkach z codziennego menu należy wykreślić produkty, które mają działanie rozwalniające, a więc cukier i słodycze.
Dieta przy zaparciach
W przypadku występowania zaparć należy postawić głównie na produkty zawierające naturalny błonnik, a więc kasze, otręby i płatki owsiane, pieczywo razowe, razowy makaron, ciemny ryż, warzywa i owoce. Z diety należy usunąć tłuste wędliny i mięsa, a także żółte sery.
Leki na zespół jelita drażliwego
Aby usunąć ból, przywrócić prawidłową pracę przewodu pokarmowego i zapewnić sobie pożądaną ulgę warto sięgnąć po leki o działaniu rozkurczowym. Złagodzą one zaburzenia czynnościowe jelit oraz ból wynikający z nadmiernej kurczliwości jelit lub rozpychania jelit.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Related Posts
- Zespół jelita drażliwego. Sprawdź objawy i zobacz jak sobie pomóc
Zespół jelita drażliwego to dziś często diagnozowana choroba. Może dopaść nas w każdej chwili, niezależnie…
- Zbadaj sobie cukier i sprawdź czy to nie cukrzyca!
Codziennie w naszym kraju odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowania na cukrzycę. Według przeprowadzonych badań,…
- Jak się ubrać na imprezę
Wybierasz się na imprezę, ale nie wiesz co na siebie włożyć? Bez paniki. Każda z…