Szukaj
Close this search box.

Blachodachówka czy dachówka ceramiczna? – Co wybrać? 

dachowka ceramiczna

Spis treści

Wizyta w hurtowni pokryć dachowych zwykle wiąże się z koniecznością wyboru jednego spośród wielu dostępnych materiałów. Inwestorzy najczęściej porównują wówczas ceny poszczególnych produktów, a także dopytują, czym charakteryzuje się każdy z nich. Dylematem, który wówczas nierzadko się pojawia, jest ten, czy lepiej wybrać dachówkę ceramiczną, czy może blachodachówkę. Czym charakteryzuje się każde z tych pokryć i kiedy warto się na nie zdecydować?

Kiedy warto zainwestować w dachówkę ceramiczną? 

W hurtowniach pokryć dachowych można kupić wiele rodzajów dachówek. W związku z tym inwestorom często trudno jest zdecydować się na konkretny produkt. Jeżeli chodzi o dachówkę ceramiczną, to warto o niej wiedzieć przede wszystkim, że jest uważana za najtrwalszy materiał pokryciowy. Jest produkowana z gliny i iłu oraz poddawany obróbce termicznej. Dzięki temu wyróżnia się następującymi cechami:

  • może posłużyć nawet kilka stuleci,
  • ma wysoką odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne,
  • jest mało nasiąkliwa,
  • doskonale chroni konstrukcję więźby i całego obiektu,
  • jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, więc można łatwo dopasować ją do elewacji.

 

O dachówce ceramicznej warto wiedzieć również, że jest stosunkowo ciężka. Do tego jest najdroższym materiałem pokryciowym. Jednak biorąc pod uwagę jej trwałość, jest to inwestycja, która się zwróci.

Czy warto wybrać tańszą blachodachówkę? 

Alternatywą dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużo na pokrycie dachowe, jest blachodachówka. Oprócz atrakcyjnej ceny wyróżnia się również tym, że jest lżejsza od dachówki ceramicznej. W związku z tym doskonale sprawdzi się w przypadku starszej czy naruszonej więźby i nie obciąży konstrukcji domu. O to, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na dachówkę z blachy, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Niska cena i nieduża waga nie są jedynymi zaletami blachodachówki. Warto również wiedzieć, że jest to materiał wodoodporny, dzięki temu nie nasiąka wodą, a jej ciężar się nie zwiększa pod wpływem wilgoci. Poza tym często jest pokryta dodatkową powłoką z tworzywa sztucznego, co sprawia, że jej wytrzymałość jest jeszcze większa. Oprócz tego materiał jest też gładki. W praktyce oznacza to, że dobrze się sprawdzi w miejscach, w których występują obfite opady śniegu, ponieważ wówczas opady będą mogły swobodnie się zsuwać.

Podsumowując, zarówno dachówka ceramiczna, jak i blachodachówka mają wady i zalety. Wybierając materiał, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kondycję więźby i zastanowić się nad budżetem.