Szukaj
Close this search box.

Domowe sposoby leczenia grypy. Sprawdź co pomoże pokonać wirusa

grypa domowe sposoby

Spis treści

Grypa i przeziębienie to dolegliwości, z którymi najczęściej zgłaszamy się do lekarza. Na grypę możemy zachorować nie tylko zimą, ale również w sezonie wiosennym. Warto więc być czujnym, bo grypy nie można lekceważyć. O ile zwykłe przeziębienie nie jest niczym groźnym, o tyle grypa potrafi stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Do najczęstszych powikłań nieleczonej grypy zalicza się zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zapalenie ucha. Niekiedy nieleczony wirus grypy może doprowadzić także do zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak leczyć grypę?

Jeżeli chodzi o grypę to tutaj sprawdzają się domowe sposoby. Antybiotyki w ogóle nie wchodzą w grę, gdyż wirusa grypy nie leczy się antybiotykoterapią. Gorączkę, która w grypie jest bardzo wysoka zbija się lekami przeciwgorączkowymi z paracetamolem. Przy wysokiej temperaturze dobrze sprawdzi się też herbata z lipy, która ma działanie napotne. Na kaszel zazwyczaj podaje się syrop z cebuli. Ten syrop z cebuli, którym raczyły nas nasze mamy i babcie. Dobrze spiszą się też herbaty z naturalnym sokiem malinowym lub sokiem z czarnego bzu. Pomocna będzie również herbata z miodem i cytryną. Warto jednak pamiętać, aby podawane napoje nie były zbyt gorące, szczególnie jeśli podrażnione jest gardło.

Bez czosnku ani rusz!

Wśród domowych sposobów leczenia grypy ważne miejsce zajmuje czosnek. Już dawno temu został on okrzyknięty naturalnym antybiotykiem, który potrafi sobie poradzić z każdą infekcją wirusową i bakteryjną. Najlepiej spożywać go w postaci naturalnej, gdyż wtedy działa najskuteczniej. Plastry czosnku można kłaść na kanapki lub dodawać do sałatek. Czosnek warto również dodawać do ciepłego mleka z miodem i masłem. Może mikstura ta nie jest najsmaczniejsza, ale za to działa cuda. Chroni drogi oddechowe przed rozwojem zakażenia, a także likwiduje uczucie suchości w gardle. Taka mikstura z miodem, czosnkiem i masłem działa również napotnie, dzięki czemu sprzyja obniżeniu gorączki.

domowa herbatka z malinami działa napotnie i pomaga obniżyć gorączkę

Ciepły koc i odpoczynek

Domowe sposoby na grypę to także łóżko, ciepły koc i dużo odpoczynku. Organizm, który zmaga się z grypą potrzebuje wyciszenia i relaksu. Musi zbierać siły, gdyż przeciwnika ma dość mocnego. Już przy pierwszych objawach grypy, należy zostać w domu i nie ruszać się z niego aż do całkowitego wyzdrowienia.

Nawilżanie do podstawa

Domowe sposoby leczenia grypy obejmują też intensywne nawilżanie śluzówki. Wysuszona błona śluzowa nosa i gardła jest podatna na zakażenia bakteryjne, dlatego tak ważne jest systematyczne jej nawilżanie. Powietrze można nawilżać specjalnym urządzeniem lub rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki. Śluzówkę od wewnątrz pomogą nawilżyć płyny. Dobrze jest wypijać od 2 do 3 litrów płynów na dzień. W nawilżaniu śluzówki przydatne będą również inhalacje, np. z soli kuchennej lub soli fizjologicznej.

Pomocne zioła

Domowe sposoby leczenia grypy to także ziołowe napary. Szczególnie polecany jest rumianek, tymianek, eukaliptus. Rumianek ze względu na właściwości przeciwzapalne dobrze jest wykorzystać do inhalacji. W oka mgnieniu pomoże uporać się z męczącym katarem.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!