Szukaj
Close this search box.

Jak chronić oczy zimą?

ochrona oczu

Spis treści

Zimą trzeba lepiej chronić wzrok przed słońcem niż podczas lata – jak twierdzą specjaliści. Oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dociera aż 85 proc. światła odbitego od śniegu, który działa jak lustro. W tym okresie należy więc koniecznie zadbać o ochronę oczu, w przeciwnym razie grozi nam zapalenie spojówek i inne, bardziej odległe szkodliwe skutki promieniowania.

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, że latem zabezpieczamy sobie oczy okularami słonecznymi, zimą o tym zapominamy, a tak naprawdę do naszych oczu dociera więcej szkodliwego promieniowania niż w porze letniej. Słoneczny zimowy dzień powoduje duży dyskomfort, a także podrażnienie oczu. Dlatego okulary przeciwsłoneczne są koniecznością, kiedy na dworze robi się biało. Bardzo ważne jest, aby wyjeżdżając w góry czy wysyłając dzieci na ferie zabrać ze sobą okulary z dobrym filtrem UV oraz polaryzacją, która doskonale niweluje odbijające się promienie światła od powierzchni wody, zaśnieżonej jezdni czy stoku). Okulary słoneczne należy kupować tylko z filtrem wysokiej jakości skutecznie chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym i tylko w salonach optycznych.

Smog

Regularnie należy sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza. W przypadku alertów smogowych nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz albo ograniczać przebywanie na dworze do minimum. Składniki smogu negatywnie oddziałują na wiele narządów, w tym także na oczy. Ich wpływ możemy odczuć niemal natychmiast. Może pojawić się zapalenie spojówek, objawy zespołu suchego oka takie jak uczucie suchości, pieczenie i szczypanie oczu. Jeśli zdecydujemy się jednak na wyjście to warto wiedzieć, że okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne w dużym stopniu chronią nasz wzrok przez zanieczyszczeniami powietrza. Powinny być duże i dobrze przylegać do twarzy, aby ograniczać kontakt oczu ze smogiem.

Pyły zawieszone oddziałują negatywnie na krwioobieg, prowadząc do zwężenia tętnic, także tych wokół oczu. W rezultacie oczy mogą być niedotlenione i niewłaściwie odżywione, a to podwyższa ryzyko krótkotrwałych i długotrwałych zaburzeń widzenia. Istnieją też wyniki badań wskazujące, że zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych, przewlekłych chorób zapalnych przedniego odcinka gałki ocznej. – zwraca uwagę Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Ekspert dodaje: Istotnym elementem profilaktyki jest dbałość o dobrą kondycję naszych oczu, przede wszystkim o ich właściwe nawilżenie. Film łzowy stanowi skuteczną ochronę i może znacznie zminimalizować ryzyko wszelkich podrażnień, także tych od smogu. W razie potrzeby warto go wesprzeć odpowiednimi kroplami nawilżającymi, czyli tzw. „sztucznymi łzami”, najlepiej tymi bez środków konserwujących.