Kiedy zmęczone oczy wołają o pomoc…

sposoby na zmęczone oczy

Spis treści

Dobry wzrok to „produkt” na wagę złota. Niestety, większość z nas w ogóle o tym nie myśli. W zwyczaju mamy niedocenianie czegoś, póki tego nie stracimy…. A nie wiem, czy wiecie, że dobry wzrok to tylko w niewielkiej części zasługa genów. W większości przypadków, dobre widzenie uzależnione jest od właściwej higieny oczu. Na pewno pomocne nie jest długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera czy wielogodzinne oglądanie telewizji. Również czytanie przy złym świetle, co na pewno sami przyznacie, zdarza się nam dość często, nie służy naszym oczom. W końcu przychodzi taki czas, że nasze oczy stają się coraz to bardziej zmęczone i… zaczynają się buntować. Bolą, pieką, łzawią, swędzą.

Zmęczone oczy – przyczyny

Zmęczone oczy to prawdziwa zmora XXI wieku. Najczęściej z problemem borykają się osoby młode, choć ludziom w dojrzałym wieku również zdarza się mieć problemy z oczami. W dużej mierze wynika to z mało higienicznego stylu życia, jaki większość z nas prowadzi. Pracujemy za dużo i w klimatyzowanych pomieszczeniach. Za dużo oglądamy telewizji i za dużo czasu spędzamy przed komputerami, laptopami, tabletami. Dodatkowo coraz większa chemizacja otoczenia i zanieczyszczenia środowiska pogarszają kondycję naszego wzroku. Bardzo często zmęczone oczy są efektem złej diety, zbyt małej ilości snu, a także przebywania w intensywnie ogrzewanych lub zadymionych pomieszczeniach.

okłady z ogórka to jeden ze sposobów na zmęczone oczy
okłady z ogórka to jeden ze sposobów na zmęczone oczy

Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

Zmęczone oczy to prawdziwa udręka. Całe szczęście w łatwy sposób można im pomóc. Musimy pamiętać zarówno o przerwach w pracy, jak i ćwiczeniach oczu. Tak, nasze oczy również wymagają gimnastyki. Poza tym, raz na jakiś czas możemy zaserwować im relaksujący masaż i wspomóc nawilżającymi kropelkami do oczu.

  1. Rób przerwy w pracy

Jeśli zmęczone czy są efektem wielogodzinnej pracy przed komputerem, nie zapominaj robić sobie krótkich przerw w pracy. Zaleca się przerwy 15 minutowe po każdych 2 godzinach pracy, a przy wielogodzinnym cyklu pracy – przerwy 10 minutowe po każdej godzinie.

  1. Gimnastyka oczu

Przerwa w pracy to doskonały moment na małą gimnastykę. Zmęczone oczy będą Ci za nią bardzo wdzięczne. Świetne efekty przynosi naprzemienne patrzenie w dal i na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Dobrą gimnastyką dla oczu jest także „wywracanie” oczami. Ruszanie gałkami raz w prawo, raz w lewo pomoże zrelaksować oczy i przyniesie im ulgę.

  1. Masaż oczu

Nasze oczy potrzebują masażu. Bardzo podobnie jak nasze ciało. Aby go wykonać, opuszki palców należy położyć na zewnętrznych kącikach oczu, które następnie należy masować okrężnymi ruchami przez 5 minut.

  1. Odpowiednie ustawienie komputera

Jeśli większość czasu w pracy spędzasz przed komputerem, musisz zadbać o odpowiednie ustawienie monitora. Idealną odległością pomiędzy monitorem, a twarzą jest 50cm. Wpatrywanie się w ekran z mniejszej odległości zmusza oczy do nienaturalnego wysiłku. Dobrze też, gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje.

  1. Okłady na zmęczone oczy

Zmęczone oczy będą Ci bardzo wdzięczne za okłady. Piekącym i zaczerwienionym oczom ulgę przyniosą okłady z niezbyt mocnej esencji herbacianej, np. z rumianku lub mięty. Zmęczonym długotrwałą pracą oczom ulgę przyniosą okłady z ciepłego mleka lub schłodzonych wcześniej plasterków ogórka. Jeśli zmęczeniu towarzyszą obrzęki pod oczami, niezbędne będą okłady z zimnego surowego ziemniaka.

  1. Nawilżanie oczu

Zmęczone oczy są zazwyczaj suche, a nawet i bardzo przesuszone. Dlatego też warto zawsze mieć pod ręką nawilżające krople do oczu. Najlepsze na zmęczone oczy są kropelki bez konserwantów, które minimalizują ryzyko alergii i nadwrażliwego oka. Warto sięgać po preparaty w pojedynczych ampułkach jednorazowego użytku, gdyż tylko one dają gwarancję sterylności i braku sztucznych dodatków, które mogłyby uczulać. Moim osobistym numerem jeden są krople Bepanthen Eye z kwasem hialuronowym, które likwidują dyskomfort, minimalizują dokuczliwy ból i poprawiają nawilżenie powierzchni powiek oraz oczu. Dodatkowo regenerują oko, co jest bardzo istotne w zwalczaniu nieprzyjemnych objawów zmęczonego oka. Warto dodać, że krople Bepanthen nie zaburzają ostrości widzenia, są dobrze tolerowane przez oko i z powodzeniem mogą być stosowane w połączeniu z soczewkami kontaktowymi.