Szukaj
Close this search box.

Zmęczone oczy? Sprawdź, co ci pomoże

sposoby na zmęczone oczy

Spis treści

Zmęczone oczy to coraz częstsza przypadłość. Zmaga się z nią coraz więcej osób. Niestety, w większości przypadków sami jesteśmy sobie winni. Dużo czasu spędzamy przed komputerem, do późna oglądamy telewizję, do tego czytamy przy niewłaściwym oświetleniu i mało śpimy. Oczywiście zmęczone oczy mogą być też następstwem zwiększonej chemizacji otoczenia i zanieczyszczeń środowiska, a także długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zmęczone oczy szczypią i pieką. Bardzo często łzawią i powodują opuchliznę. Co by nie mówić, obniżają jakość i komfort życia. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że zmęczonym oczom można pomóc. W jaki sposób? Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na zapobieganie zmęczeniu, a także proste rozwiązania, które pomogą pokonać dyskomfort.

Nie chcesz mieć zmęczonych oczu? Rób przerwy w pracy

W dzisiejszych czasach zmęczone oczy wynikają głównie z wielogodzinnej pracy przed komputerem. Niestety pracować trzeba, ale można sobie odrobinę pomóc i wspomóc nasze oczy. Specjaliści zalecają robienie przerw w pracy. Zaleca się przerwy 15 minutowe po każdych 2 godzinach pracy, a przy wielogodzinnym cyklu pracy – przerwy 10 minutowe po każdej godzinie. Ten „wolny” czas warto wykorzystać nie na kolejną filiżankę kawy, ale na ćwiczenia oczu. Wywracaj oczami, ruszaj gałkami naprzemiennie w prawo i lewo, naprzemienne patrz w dal i na coś, co znajduje się blisko. Takie ćwiczenia zrelaksują oczy i przyniosą im ulgę.

Pracując przed komputerem, warto również zwrócić uwagę na odpowiednie ich ustawienie tak, aby redukować odbicia od źródeł światła. Dobrze gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje. Dobrze jest także często wietrzyć pomieszczenie, w którym się pracuje i otaczać jak największą ilością roślin.

Dieta na zdrowe oczy

Przyczyną zmęczonych oczu może być niewłaściwa dieta. Dlatego też należy postarać się, aby każdego dnia dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych. Aby pomóc oczom warto wprowadzić do swojego menu produkty obfitujące w kwasy omega 3, a także karoten, witaminę C i A. Nie można także zapominać o wodzie. To ona w dużej mierze jest odpowiada za właściwe nawilżenie naszego organizmu, w tym także odpowiednie nawilżenia gałek ocznych.

sposoby na zmęczone oczy

Okłady na zmęczone oczy

Zmęczone oczy będą nam bardzo wdzięczne za wszelkie okłady. Piekącym i zaczerwienionym oczom ulgę przyniosą okłady z esencji herbacianej. Najlepsze efekty przynoszą herbaty: rumiankowa, miętowa i czarna. Dobrym rozwiązaniem będzie również ciepły kompres z naparu świetlika lekarskiego, kwiatu rumianku lub werbeny. Jeśli zmęczeniu towarzyszą obrzęki pod oczami, niezbędne będą okłady z zimnego surowego ziemniaka.

Kropelki na zmęczone oczy

Gdy oczy swędzą, pieką lub bolą warto uciec się do zastosowania kropelek do oczu. Przez to, że nawilżą oko, zredukują nieprzyjemne objawy zespołu suchego oka. Poza tym zminimalizują nieprzyjemne pieczenie i uczucie piasku w oczach. Wybierając krople do oczu warto sięgnąć po te z kwasem hialuronowym i bez konserwantów. Nie dość, że nie uczulą i nie wywołają alergii, to na dodatek świetnie wywiążą się z powierzonego im zadania. Kwas hialuronowy działa niczym gąbka – chłonie i wiąże wodę, dzięki czemu zatrzymuje wilgoć na powierzchni oka. Efekt jest taki, że oko odzyskuje nawilżenie, przestaje piec i łzawić.