Zmęczone oczy? Sprawdź, co może pomóc

domowe sposoby na zmęczone oczy

Spis treści

Zmęczone oczy to problem wielu osób. Wielogodzinna praca przed komputerem, czytanie przy nieodpowiednim świetle, do tego oglądanie do późna telewizji. Tak naprawdę potrzeba niewiele, by oczy stały się zmęczone. Jak uciążliwa potrafi być to dolegliwość wie każdy, kto przynajmniej raz w życiu borykał się z tym problemem. Zmęczone oczy nie tylko bolą, ale także szczypią i pieką. Jak im pomóc? Całe szczęście jest kilka domowych trików. Na zmęczone oczy pomocne będą babcine sposoby oraz preparaty z apteki. Co wybierzesz, zależy już tylko od Ciebie.

Na zmęczone oczy – okłady z herbaty

Nasze babcie na zmęczone oczy stosowały głównie okłady z herbaty. Dziś jest to równie popularny sposób, co kiedyś. Wystarczy zaparzyć parę torebek czarnej herbaty, ostudzić, a następnie przyłożyć do powiek. Można też w zaparzonej herbacie maczać waciki i przykładać do oczu. Dobre efekty przyniosą też schłodzone torebki herbaty. Takie chłodne okłady kładziemy na oczy na około 15 minut. Po tym czasie powinnyśmy poczuć ulgę.

Okłady z mleka

Możesz również wykorzystać zimne mleko. Nasącz nim płatki kosmetyczne i połóż na oczy. Mleko ma właściwości kojące i pomoże Ci pozbyć się zaczerwienionych oczu oraz opuchlizny.

Zimna łyżeczka

Kolejnym prostym sposobem na zmęczone oczy są okłady z zimnej łyżeczki. Zimny metal obkurczy naczynia, zmniejszy obrzęk, ból i pieczenie. Zamiast łyżeczki można wykorzystać ściereczkę zmoczoną w zimnej wodzie.

Okłady z kostek lodu

A jeśli nie łyżeczka czy ściereczka, to może kostki lodu? Trzeba przyznać, że przynoszą one niemal natychmiastową ulgę zmęczonym oczom. Ale uwaga! Aby nie podrażnić skóry wokół oczu, kostek nie przykładamy bezpośrednio do oczu. Po wyjęciu lodu z zamrażalki, owijamy kostki w chusteczkę i dopiero kładziemy na powieki.

okłady na zmęczone oczy

Pomocne okłady z ziemniaków

Na zmęczone oczy pomocne są okłady z ogórka. Z kolei okłady z ziemniaka pomogą Ci zniwelować cienie pod oczami, które bardzo często są skutkiem zmęczonych oczu. Ziemniaki zawierają oksydazę polifenolową – enzym o właściwościach rozjaśniających skórę, dzięki czemu potrafią uporać się z mało estetycznymi sińcami. Aby wykonać okłady z ziemniaka, wystarczy pokroić warzywo na plastry, następnie zamoczyć w zimnej wodzie i na koniec położyć na oczy na około 5 minut.

Wsparcie z apteki

Obecnie w aptekach można znaleźć wiele preparatów na zmęczone oczy. Najpopularniejsze z nich to krople do oczu. Skutecznie nawilżają one oczy i tym samym przynoszą ulgę. Nawilżające krople sprawiają, że oko przestaje być suche, a co za tym idzie – przestaje boleć i piec.

Ćwiczenia na zmęczone oczy

Dobrym sposobem, aby pozbyć się uczucia zmęczenia są ćwiczenia. Po prostu zamknij oczy i przez kilka minut poruszaj nimi w różne strony. W ten sposób zrelaksujesz ich mięśnie. Postaraj się też robić kilkuminutowe przerwy podczas pracy przed komputerem. Tak naprawdę wystarczy 5 minut, aby zrelaksować oczy. Najlepsze ćwiczenie relaksacyjne dla oczu, to naprzemienne patrzenie w dal i na przedmioty znajdujące się blisko.