Wyjście do lasu może poskutkować tym, że przyniesiemy ze sobą, a właściwie na sobie nieproszonego gościa. Mowa o kleszczach, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale nie tylko. Kleszcze są zagrożeniem również dla zwierząt. Pasożyty te powodują m.in. zapalenie opon mózgowych albo boreliozę. Dlatego koniecznie regularnie sprawdzaj skórę swojego czworonoga. Stosuj także środki ostrożności. Jakie? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.
Jak zabezpieczyć psa przed łapaniem kleszczy?
Najbardziej podatne na złapanie kleszcza są oczywiście psy i koty, które opuszczają nasze gospodarstwo domowe. Na szczęście sposobów przeciwko tym pasożytom jest wiele. Pierwszym z nich są specjalne obroże przeciwko owadom. Preparat, który na nich się znajduje działa przez ok. 8 miesięcy. Wśród obroży znajdziemy też takie, które emitują ultradźwięki. Te zaburzają u kleszczy działanie narządu, który odpowiada za zlokalizowanie żywiciela.
Środki i preparaty dla psów i kotów przeciwko kleszczom
Zarówno u psów, jak i kotów możemy zastosować specjalne krople przeciwko kleszczom, które aplikuje się w okolicy karku zwierzęcia. Trzeba jednak wiedzieć, jaką ilość kropli dobrać, aby preparat był skuteczny. Dlatego najlepiej jest poradzić się weterynarza takiego jak Klinika Weterynaryjna Chorzów. Krople należy aplikować regularnie co kilka tygodni. Kolejnym sposobem na ochronę psów i kotów przed kleszczami jest kąpanie ich w specjalnym szamponie, który znajdziemy w sklepie zoologicznym. Istnieją także specjalne tabletki przeciwko kleszczom. Te po połknięciu przez zwierzę uwalniają do krwioobiegu substancje czynne. Sprawiają one, że kleszcz, który rozpoczął żerowanie, szybko obumiera. Pamiętajmy jednak, że podawanie leków przeciwko kleszczom również zawsze powinniśmy omówić z weterynarzem.
Jak usunąć kleszcza u zwierzaka domowego?
Żadne środki przeciwko kleszczom nie dają nam 100% pewności, że pies czy kot nie ma na sobie pasożyta. Dlatego trzeba systematycznie przeglądać jego sierść. Gdy okaże się, że zwierzę złapało kleszcza, możesz zabrać je na pogotowie weterynaryjne lub wyjąć go samodzielnie. Aby to zrobić, weź pęsetę i zdezynfekuj ją. Następnie złap kleszcza przy skórze i energicznie pociągnij. Uważaj, żeby go nie ścisnąć zbyt mocno, ponieważ w ten sposób możesz wcisnąć go głębiej.
Related Posts
- Tycie przed okresem…
Tycie przed okresem… temat, który trapi każdą z nas. Podczas tych kilku dni w miesiącu,…
- Jak chronić oczy zimą?
Zimą trzeba lepiej chronić wzrok przed słońcem niż podczas lata – jak twierdzą specjaliści. Oprócz…
- Jak podkręcić metabolizm?
Na pewno nie raz słyszałaś, że dobry metabolizm przyczynia się do utrzymania idealnej wagi lub…