Szukaj
Close this search box.

Jakie mogą być przyczyny nieładowania akumulatora?

akumulator samohodowy

Spis treści

Akumulatory samochodowe są wciąż konstruowane zgodnie z zasadami wymyślonymi ponad sto lat temu. To jednak nie przestarzała technologia sprawia, że ten element pojazdu szybko się rozładowuje i kierowca potrzebuje pomocy drogowej. Głównymi przyczynami słabej lub rozładowanej baterii są brak opieki ze strony właściciela i złe nawyki, które wpływają na żywotność. Co zrobić ze słabym akumulatorem?

Krótkie dystanse nie służą akumulatorowi 

Podczas każdego uruchamiania silnika akumulator powinien być maksymalnie naładowany. Im zimniejszy silnik, tym ciężej musi pracować rozrusznik. Dlatego wymaga odpowiedniej ilości energii do startu. Po rozruchu wszystkie akumulatory samochodowe potrzebują czasu, aby w pełni się naładować przez alternator. Krótkie podróże nie wystarczają do ładowania, a nawet na takich dystansach z akumulatora pobierany jest dodatkowy prąd, potrzebny do pracy nawigacji, radia, ogrzewania foteli lub klimatyzacji. Wszystkie te urządzenia opóźniają ładowanie. Sprawia to, że akumulator nie jest naładowany wystarczająco do uruchomienia pojazdu.

Dodatkowe urządzenia przyśpieszają rozładowanie

Rozładowanie akumulatora spowodowane przez urządzenie, którego kierowca zapomniał wyłączyć dotyczy przede wszystkim starszych pojazdów. Często światła pozostają włączone nawet po wyłączeniu zapłonu. W dzień łatwo to przeoczyć. Po kilku godzinach akumulator jest rozładowany. W nowoczesnych pojazdach ten problem zwykle nie występuje dzięki automatycznemu wyłączaniu oświetlenia. Są jednak inne elementy wyposażenia, które czerpią prąd. Są to najczęściej uszkodzone przełączniki oświetlenia w takich miejscach jak schowek lub bagażnik.

Upływ prądu z brudnego akumulatora

Upływ prądu to normalne zjawisko w akumulatorze samochodowym. Zwykle jest niewielki, ale znacznie wzrasta, gdy górna część baterii jest brudna. To dlatego, że zanieczyszczenia przyciągają wilgoć. Pozwala to na przepływ prądu z jednego bieguna akumulatora do drugiego. Żeby tego uniknąć należy zawsze utrzymywać górną część i styki w czystości. Klienci hurtowni motoryzacyjnej S-auto dodatkowo są instruowani, aby korzystać z prostownika zawsze wtedy, gdy samochód zapala wolniej. To dlatego, że głębokie rozładowanie może doprowadzić do całkowitego zniszczenia akumulatora.