Szukaj
Close this search box.

Kalendarz pylenia roślin

alergia na pyłki

Spis treści

Pylenie 2018 rozpoczęło się na dobre. Specjaliści przewidują, że ten rok może być szczególnie uciążliwy. Alergia na pyłki potrafi spędzić sen z powiek i nieźle dać się we znaki. Typowe jej objawy mogą przypominać infekcję. Katar, kaszel, kichanie, łzawienie – to wszystko wyczerpuje organizm i sprawia, że czujemy się zmęczeni. Całe szczęście alergicy nie są już pozostawieni sami sobie. Leki zwalczające nieprzyjemne symptomy alergii to jedno. Codziennie w prognozach pogody we wszystkich niemal programach telewizyjnych można usłyszeć informacje o aktualnym pyleniu. Również kalendarz pylenia dostępny jest na wielu stronach internetowych. Dzięki temu, że jest stale aktualizowany pozwala odpowiednio dostosować dawkę leków i szczegółowo zaplanować codzienną aktywność.

Objawy alergii na pyłki

Najbardziej powszechnym objawem alergii na pyłki jest tzw. katar sienny. Jego występowanie związane jest ściśle z kalendarzem pylenia traw, chwastów, zbóż, pleśni oraz drzew. Okres przedwiośnia i sama wiosna w Polsce to czas największego pylenia leszczyny i olchy (od końca stycznia do marca) oraz topoli i brzozy (w kwietniu). Do innych objawów choroby należą: napady kichania, uczucie zatkanego nosa, świąd nosa, łzawienie oczu i zapalenie spojówek. U niektórych osób może pojawić się podwyższona temperatura, niekiedy też zaburzenia węchu i podkrążone oczy. Nierzadko osoby uczulone uskarżają się na swędzącą wysypkę – kontaktową alergię, powstającą bezpośrednio po spacerze po łące.

alergia na pyłki objawy

Kalendarz pylenia ułatwia życie

Kalendarz pylenia został opracowany przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Jest on znacznym ułatwieniem dla wszystkich alergików, gdyż pomaga wszystko dokładnie zaplanować. Znając kalendarz pylenia można zaplanować, kiedy dokładnie wychodzić z domu, a kiedy lepiej pozostać w swoich własnych czterech kątach.

kalendarz pylenia roślin

Rośliny w Polsce zaczynają pylić w południowo-zachodniej Polsce, a po około 10-14 dniach pylą na północnym wschodzie. Znając ich stężenie, mamy szansę żyć bardziej komfortowo. Szczegółowy kalendarz pylenia znajdziesz tutaj: https://www.claritine.pl/pl/prognoza-dla-alergikow/aktualna-prognoza-pylenia/