Szukaj
Close this search box.

Gdy dopada nas kaszel mokry…

kaszel mokry domowe sposoby leczenia

Spis treści

Kaszel mokry, nazywany również kaszlem produktywnym, występuje najczęściej w środkowej fazie infekcji. Zazwyczaj pojawia się po kaszlu suchym. Towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny (flegmy), ewentualnie uczucie, że zalega ona w drogach oddechowych. O ile przy kaszlu suchym coś zmusza nas do kasłania, chociaż nie czujemy wydzieliny, przy kaszlu mokrym niejednokrotnie sami próbujemy wykrztusić wyraźnie zalegającą flegmę. Trzeba przyznać, że kaszel mokry, mimo iż pełni pożyteczną funkcję, bo wydzielina, która z nosa i zatok obocznych nosa spływa po tylnej ścianie gardła do tchawicy, może być usunięta, to jednak potrafi solidnie dać w kość.

Zwalczanie kaszlu mokrego

  1. flegamina truskawkowa na kaszel mokry
    Flegamina truskawkowa – skuteczny lek dla dzieci na kaszel mokry

    Podczas kaszlu mokrego należy podawać leki wykrztuśne, które jednocześnie zmniejszają ilość zalegającej wydzieliny oraz rozrzedzają ją, tym samym ułatwiając jej odkrztuszanie. Takim lekiem jest np. FLEGAMINA. Dla dorosłych poleca się Flegaminę tradycyjną, a więc o smaku miętowym. Dla dzieci idealna będzie Flegamina truskawkowa. Syrop skutecznie zwalcza kaszel mokry i wszystkie towarzyszące mu objawy. Flegamina truskawkowa może być stosowana u dzieci od 2 lat.

  2. Dobrym rozwiązaniem na kaszel mokry są też napary ziołowe. Wskazane są napary z lipy, szałwii, rumianku. Może same w sobie nie leczą kaszlu, ale dzięki temu, że działają przeciwzapalnie i oczyszczająco, wspomagają leczenie infekcji.
  3. Skutecznym, jednakże starym jak świat sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Podawały nam go nasze mamy, a naszym mamom ich mamy i tak dalej. Nawet jeśli nie przyniesie oczekiwanych efektów, to tym bardziej nie zaszkodzi. Cebula działa antybakteryjnie, więc spróbować nie zaszkodzi.
  4. Pomocne są również inhalacje. Można je przeprowadzać przy użyciu soli fizjologicznej lub olejków eterycznych, o ile oczywiście nie jesteśmy na nie uczuleni. Inhalacje rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie. Dodatkowo, nawilżają błonę śluzową i przynoszą wyraźną ulgę. Najlepsze inhalacje to te z nebulizatora. Jeśli jednak nie posiadamy takowego sprzętu, możemy sięgnąć po zwykły garnek i wypełnić go gorącą wodą. Ale uwaga! Jest to sposób wyłącznie dla osób dorosłych.