Szukaj
Close this search box.

Uporczywy kaszel mokry. Sprawdź jak go wyleczyć

Spis treści

Kaszel jest elementem reakcji obronnej organizmu na podrażnienie górnych dróg oddechowych. Jednakże fakt, że poniekąd jest sprzymierzeńcem w walce z chorobą nie oznacza, że mamy go bagatelizować i nie leczyć. Wręcz przeciwnie. Warto pamiętać, że samo odkrztuszanie, jakie towarzyszy kaszlowi mokremu to stanowczo za mało, aby pokonać chorobę. Pamiętajcie, że mokry uporczywy kaszel może być wynikiem zarówno banalnego przeziębienia, jak również groźnego zapalenia płuc. Zazwyczaj na mokry uporczywy kaszel wystarczą domowe sposoby oraz leki z apteki, które możemy nabyć bez recepty. Jakie dokładnie? O tym poniżej.

Jak rozpoznać kaszel mokry?

19Mokry uporczywy kaszel nazywany jest kaszlem produktywnym i najczęściej pojawia się w środkowej fazie przeziębienia. Typowym jego objawem jest obecność lepkiej i gęstej wydzieliny, którą odkrztuszamy podczas kasłania. Tego typu kaszel jest mniej męczący i na pewno mniej gwałtowny, niż kaszel suchy. Tak naprawdę jest on naszym sojusznikiem w zwalczaniu choroby, gdyż dzięki niemu z oskrzeli, krtani i gardła usuwana jest wydzielina razem z wszelkimi drobnoustrojami odpowiedzialnymi za wywołanie infekcji.

Jak leczyć uporczywy kaszel mokry – domowe sposoby

W momencie, kiedy chorobie lub przeziębieniu towarzyszy mokry uporczywy kaszel powinniśmy zadbać o jedno – nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Zabieg ten złagodzi dolegliwości związane z przeziębieniem, także męczące napady kaszlu. Niemal wszyscy są zgodni co do tego, że na kaszel mokry pomocny jest domowy syrop z cebuli. Na pewno nie zaszkodzi go wypróbować. Jeśli nawet nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi.

Bardzo ważne w leczeni kaszlu mokrego jest nacieranie i oklepywanie pleców. Czynność ta pomaga wywołać ruch wydzieliny w drogach oddechowych i usprawnić odkasływanie. Plecy należy oklepywać zawsze w pozycji siedzącej – w kierunku od dołu do góry. Ruchy powinny być energiczne, nie za silne, ale też nie za słabe. Nie mogą powodować bólu.

Ulgę w uporczywym kaszlu mokrym przyniosą również inhalacje przygotowane ze środków rozszerzających zalegający w drogach oddechowych śluz. Z bogatej gamy olejków zalecanych do inhalacji w kaszlu mokrym, najczęściej polecane są: eukaliptusowy, mentolowy i miętowy. Możliwe jest także wykonane inhalacji z samej soli fizjologicznej.

Ważne jest także przyjmowanie dużych ilości płynów, które pomogą rozrzedzać zalegającą wydzielinę i tym samym ułatwią jej odkasływanie. Lekarze zalecają picie około 2-3 litrów płynów. Mogą to być zarówno herbatki, jak również napary ziołowe i niegazowana woda mineralna oraz soki.

Jak leczyć kaszel mokry – pomoc z aptecznej półki

Ambrosol Teva na mokry uporczywy kaszel
Ambrosol Teva – syrop na mokry uporczywy kaszel

A co jeśli domowe sposoby zawiodą i nie przyniosą pożądanej ulgi? Wówczas należy sięgnąć po leki o działaniu wykrztuśnym, które rozrzedzają wydzielinę i zmniejszają jej lepkość. Jednym z polecanych preparatów na mokry uporczywy kaszel jest Ambrosol Teva – syrop zawierający jako substancję czynną ambroksol, który działa wykrztuśnie i mukolitycznie (rozrzedza śluz). Lek ten zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość, przyspiesza transport wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.