Infekcje wirusowe to częsta przypadłość maluchów w wieku przedszkolnym. Pierwsze infekcje mogą pojawiać się już we wrześniu, kiedy pogoda przestaje nas rozpieszczać i temperatury spadają poniżej 20 stopni Celsjusza. I nawet jeśli będziemy bardzo się starać, żeby im zapobiec, one i tak mogą dopaść nasze dziecko. Poza tym, jeśli maluszek chodzi do przedszkola, to tak naprawdę trudno uniknąć przeziębienia w momencie, kiedy inne dzieciaczki kichają i prychają dookoła. Nie ma co rwać włosów z głowy i warto być przygotowanym na wszystko. Przeziębienie ma to do siebie, że nie wymaga stosowania antybiotyku. Z powodzeniem ustaje wraz z zastosowaniem domowych sposobów lub preparatów aptecznych dostępnych bez recepty. Jako, że jednym z głównych objawów infekcji wirusowej jest kaszel u dziecka, to właśnie na nim skupimy całą naszą uwagę.
Kasze mokry i kaszel suchy
Kaszel u dziecka nie różni się niczym od tego, jaki pojawia się u osób dorosłych. Może być tak samo męczący i uciążliwy. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że mimo iż kaszel bywa wykańczający to jednak jest bardzo potrzebny. To właśnie on pozwala na usunięcie z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny oraz substancji szkodliwych, jak np. bakterie. Zazwyczaj na początku infekcji mamy do czynienia z kaszlem suchym. Kaszel mokry pojawia się później – najczęściej wraz z rozwojem infekcji. Jak odróżnić jeden od drugiego? Suchy kaszel u dziecka jest „dudniący”, głuchy i powoduje duszące napady kaszlu, a także podrażnienie i ból gardła. Nie powoduje za to odkrztuszania wydzieliny. Kaszel mokry u dziecka jest mniej intensywny i powoduje odkrztuszanie lepkiej plwociny. Przez to nazywany jest kaszlem produktywnym. Więcej na ten temat TUTAJ
Kaszel suchy u dziecka – leczenie
Kaszel u dziecka, który nie powoduje odkrztuszania wydzieliny to kaszel suchy. W tym przypadku bardzo pomocne są tu syropy zmniejszające natężenie kaszlu i hamujące odruch kaszlowy. Dobry syrop na kaszel suchy powinien także działać łagodząco na podrażnioną błonę śluzową gardła i krtani. Tego typu kaszel u dziecka wymaga też intensywnego nawilżania śluzówki. Co za tym idzie, niezbędne będzie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, jak również podawanie maluszkowi większej ilości płynów.
Kaszel mokry u dziecka – leczenie
Kaszel mokry u dziecka zawsze pojawia się razem z wydzieliną. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie syrop o działaniu wykrztuśnym, który najpierw rozrzedzi zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę a następnie pomoże ją usunąć. Nigdy nie hamujemy kaszlu mokrego, gdyż mogłoby to spowodować zaleganie plwociny i tym samym brak oczyszczania dróg oddechowych. Efekt? Objawy przeziębienia ulegną nasileniu, a infekcja wirusowa zamieni się w groźniejszą i trudniejszą do wyleczenia infekcję bakteryjną. Uwaga! Syropy wykrztuśne stosujemy wyłącznie w ciągu dnia, nigdy na noc.
Inhalacje na kaszel suchy i mokry
Zarówno w przypadku kaszlu mokrego, jak i suchego, świetnym rozwiązaniem są inhalacje. Można je przeprowadzić z użyciem soli fizjologicznej lub olejku eterycznego, np. tymiankowego lu rumiankowego. Inhalacje genialnie nawilżają drogi oddechowe, przynoszą ulgę i przyspieszają proces leczenia infekcji. W przypadku kaszlu suchego, ułatwiają oddychanie. W kaszlu mokrym, upłynniają wydzielinę, dzięki czemu staje się ona łatwiejsza do odkasłania.
Nie zapomnij o oklepywaniu!
Oklepywanie to kolejny ważny element kuracji. Wykonujemy je zawsze po przeprowadzonej inhalacji. Oklepywanie jest szczególnie ważne w momencie, kiedy dziecko zmaga się z kaszlem mokrym, gdyż skutecznie zapobiega osadzaniu się wydzieliny na oskrzelach. Plecki dziecka oklepujemy systematycznie, nawet kilka razy dziennie. Oklepywanie powinno być delikatne i zawsze prowadzone od końca żeber w kierunku łopatek. Nie uderzamy plecków dziecka zbyt mocno i nie robimy tego otwartą dłonią. Dłoń musi być ułożona w tzw. łódeczkę. Małe dzieci układamy sobie na kolanach tak, aby główka znajdowała się niżej niż pupa. Starsze dzieci oklepujemy w pozycji siedzącej.
Related Posts
- Gdy dziecko ma kaszel... Sprawdź, jak mu pomóc
Kaszel to bardzo częsty objaw przeziębienia lub infekcji wirusowej. U dzieci może pojawiać się nawet…
- Przeziębienie u dziecka. Sprawdź co robić i jak leczyć
Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo typowo. Najpierw pojawia się stan podgorączkowy i katar. Dziecko staje…
- Jak leczyć kaszel u dzieci
Mimo, że kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu, to jednak w rodzicach małych dzieci budzi…