Szukaj
Close this search box.

Jak leczyć kaszel u dzieci

syrop na kaszel dla dzieci

Spis treści

Mimo, że kaszel to naturalny mechanizm obronny organizmu, to jednak w rodzicach małych dzieci budzi szczególny niepokój. Bo maluszek nie powie nam, co dokładnie się dzieje i czy boli go coś jeszcze. Przyczyną kaszlu u małych dzieci może być zarówno zwykłe przeziębienie, jak również krup wirusowy czy krztusiec. W przebiegu kaszlu najważniejsze jest, aby w żaden sposób go nie hamować i nie tłumić. Jak pomóc dziecku?

Syrop na kaszel dla dzieci

Syrop na kaszel to pierwsze, po co powinniśmy sięgnąć, żeby pomóc dziecku. W aptekach jest mnóstwo preparatów, które pomagają zmniejszyć kaszel. Ale uwaga! Nie wszystkie nadają się dla niemowląt i małych dzieci. Doskonałym rozwiązaniem jest syrop na kaszel dla dzieci Mucosolvan MINI, zawierający ambroksol. Upłynnia on wydzielinę i wspomaga mechanizmy samooczyszczania dróg oddechowych. Podawanie go maluszkowi skutkuje łatwiejszym odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, a co za tym idzie – złagodzeniem dokuczliwego kaszlu. Syrop na kaszel dla dzieci Mucosolvan Mini jest lekiem dostępnym bez recepty. Można go podawać dzieciom po 1. roku życia. Dzięki temu, że syrop ma przyjemny smak owoców leśnych, dzieci przyjmują go o wiele chętniej niż inne preparaty.

jaki syrop na kaszel dla dzieci

Oklepywanie plecków

Skuteczne jest również oklepywanie pleców dziecka. Należy to robić raz dziennie – najlepiej po nocnym śnie, ale jeśli wydzieliny jest dużo, warto to także robić dodatkowo przed każdym karmieniem. Uwaga! Plecków nie wolno oklepywać otwartą dłonią, tylko należy złożyć ją w łódkę. Oklepywanie zawsze zaczynamy na środku pleców, na wysokości dolnych żeber i kierujemy się wyżej wzdłuż kręgosłupa. Następnie wracamy do środka pleców i oklepujemy miejsca pod łopatkami. Całość powinna trwać nie dłużej niż 4 minuty. Dzieci 3 letnie i starsze możemy oklepywać na siedząco. Te mniejsze układamy na swoich kolanach – tak, aby ich brzuszek dotykał naszych ud, a główka była niżej niż tułów.

Inhalacje i maści rozgrzewające

Skuteczne są również inhalacje. Nie potrzebujesz tu żadnego urządzenia, choć jeśli takowe masz to super. Wystarczy, że wannę napełnisz gorącą wodą i przez kilka minut posiedzisz z dzieckiem w łazience. Wspomagająco można również sięgnąć po maści o działaniu rozgrzewającym, którymi smaruje się plecki i klatkę piersiową maluszka.

kaszel u dzieci

Ważne nawilżanie śluzówki

Kaszlące dziecko powinno pić więcej płynów niż zazwyczaj. Ten zabieg pomoże złagodzić ból podrażnionej śluzówki i nawilży ją, dzięki czemu kaszel na pewien czas osłabnie. Dziecko karmione mlekiem mamy można częściej przystawiać do piersi – ale na krócej, bo tylko na początku pokarm jest rzadszy.

Nawilżanie powietrza

Suche powietrze wysusza śluzówki w gardle, co może potęgować kaszel. Dlatego gdy dziecko kaszle, niezbędne jest nawilżanie powietrza specjalnym nawilżaczem bądź za pomocą wilgotnych ręczników zawieszonych na kaloryferze.