Szukaj
Close this search box.

Neutropenia, małopłytkowość, niedokrwistość jako skutki chemioterapii

Spis treści

Leczenie chorób onkologicznych potrafi być bardzo wyczerpujące. Potrafi także wyniszczyć organizm i spowodować w nim wiele zmian, również w strukturze krwi. Chemioterapia, która jest najczęściej stosowana podczas procesu leczenia wpływa niekorzystnie na szpik kostny, prowadząc do zahamowania procesu powstawania elementów odpowiedzialnych za odporność, transport tlenu czy krzepnięcie krwi. Wśród najczęstszych powikłań chemioterapii wymienia się trzy nieprawidłowości. Są to: małopłytkowość, niedokrwistość oraz neutropenia. Na czym dokładnie polegają te zaburzenia i jak można im zapobiec? O tym w poniższym artykule.

Niedokrwistość – anemia

O niedokrwistości mówi się w momencie, kiedy zahamowanie funkcji szpiku wpływa na redukcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Niedokrwistość lub inaczej mówiąc anemia powoduje silne zmęczenie i wyczerpanie. Jak temu zaradzić? Można poprosić lekarza o podanie czynnika wzrostu np. erytropoetynę. Lek ten zwiększą produkcję czerwonych komórek krwi. W niektórych (zazwyczaj tych najpoważniejszych) postaciach niedokrwistości niezbędne jest przeprowadzenie transfuzji krwi.

Neutropenia

Neutropenia ma miejsce wtedy, kiedy zahamowanie funkcji szpiku kostnego wpływa na neutrofile, a więc podstawowy rodzaj komórek białych krwi. Zbyt mała liczba neutrofili we krwi może spowodować rozwój poważnej lub nawet śmiertelnej choroby, która będzie wymagała hospitalizacji i przyjmowania antybiotyków. Jak temu zapobiec? Najczęściej przy spadku neutrofili, w momencie kiedy ich liczba jest naprawdę niska, lekarz decyduje się obniżyć dawkę chemioterapii, a nawet postanawia o zaniechaniu dalszego leczenia chemią. Dlaczego? Aby nie dopuścić do poważnej infekcji, która może być niebezpieczna dla życia chorego. W niektórych przypadkach niezbędne jest podanie doustnych antybiotyków tak, aby zapobiec możliwości wystąpienia infekcji.

Małopłytkowość – trombocytopenia

Małopłytkowość z kolei ma miejsce wtedy, kiedy zahamowanie funkcji szpiku kostnego obniża liczbę płytek krwi we krwi. Jeśli liczba trombocytów, które odpowiedzialne są za krzepnięcie krwi jest zbyt niska, może dojść do powolnego siniaczenia lub spowodować nadmierne krwawienie z ran, nosa lub dziąseł. Jak temu zaradzić? W momencie, gdy małopłytkowość ma łagodny przebieg jakieś specjalne leczenie nie jest konieczne. Gdy małopłytkowość jest bardziej zaawansowana, najczęściej niezbędne jest podanie glikokortykosteroidów. U większości chorych stosowanie farmaceutyków nie trwa dłużej niż dwa tygodnie, gdyż poprawa następuje dość szybko.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o małopłytkowości, niedokrwistości lub neutropenii, więcej przeczytasz tutaj: https://myday.eu.com/pl-pl/article/neutropenia-niedokrwistosc-maloplytkowosc-kiedy-wymagaja-interwencji-medycznej/