Szukaj
Close this search box.

Nowoczesna aparatura modułowa – rodzaje i zastosowanie

elektryka

Spis treści

Aparatura modułowa to szeroka gama produktów przeznaczonych do używania w systemach automatyki. Obecnie jest ona dostępna w wielu wariantach i ma rozległe zastosowanie. Co warto wiedzieć na temat aparatury modułowej?

Czym jest aparatura modułowa?

Termin ten odnosi się do różnych komponentów elektrycznych, które charakteryzują się modułową budową. Wyróżnia się ona szerokim przeznaczeniem, ponieważ może spełniać zróżnicowane funkcje zależnie od swojej konstrukcji.

Najczęściej aparatura modułowa przeznaczona jest do łączenia oraz do rozłączania ze sobą konkretnych urządzeń czy układów w większej instalacji. Jednocześnie dba ona o odpowiednie bezpieczeństwo jej pracy.

Aparatura modułowa jest zbudowana według ustandaryzowanych norm, co oznacza, że może ona łatwo ze sobą współpracować. W efekcie można łatwo i szybko tworzyć razem z nią różne układy elektryczne o zróżnicowanym zastosowaniu.

Rodzaje aparatury modułowej

Do kategorii jak aparatura modułowa włącza się szeroka paleta komponentów, które mają także zróżnicowane zastosowanie.

Wśród najczęściej używanych komponentów aparatury modułowej znajdują się przede wszystkim;

  • Wyłączniki nadprądowe,

  • Wyłączniki różnicowo-prądowe,

  • Rozłączniki,

  • Ochronniki przepięciowe,

  • Wyłączniki zmierzchowe,

  • Lampki.

Aby aparatura modułowa była łatwa w montażu, stosowane są również dodatkowe komponenty, na przykład są to szyny modułowe oraz listwy zaciskowe. W ten sposób można łatwo przygotować kompleksowy, sprawnie działający układ.

Aparatura modułowa – kiedy jest stosowana?

Obecnie aparatura modułowa jest oferowana w wielu wariantach i można łatwo przygotować z niej rozmaite układy przeznaczone do stosowania w wielu obszarach.

Najczęściej tego typu aparatura wykorzystywana jest w szafach elektrycznych używanych w zakładach przemysłowych, produkcyjnych, gdzie służy ona do tworzenia systemów zasilania oraz sterowania konkretnymi maszynami, urządzeniami lub układami.

Jako że aparatura modułowa może być wykorzystana do przygotowania zróżnicowanych układów, więc może być dopasowana specjalnie do konkretnych planów. To powoduje, że ma ona tak rozległe przeznaczenie.

Gdzie dostępna jest aparatura modułowa?

Elementy wchodzące w skład aparatury modułowej można aktualnie kupować w różnych miejscach. Wielu inwestorów decyduje się na zamawianie ich w sklepach internetowych, gdzie aparatura modułowa jest dostępna w wielu wariantach i jednocześnie można wybrać ją w niskiej cenie.

Przy zakupach online można łatwo wyszukać potrzebne elementy, porównać różne propozycje producentów i wybrać taki sklep, który oferuje potrzebne części w najniższych cenach.