Szukaj
Close this search box.

Sprawdzone sposoby na cienie pod oczami

domowe sposoby na cienie pod oczami

Spis treści

Cienie pod oczami to prawdziwa zmora wielu kobiet. Ich pojawienie się nie jest wyłącznie kwestią wieku, a raczej wielu czynników wpływających na zdrowie naszej skóry. Skłonności genetyczne, przebyte choroby, zaburzenia krążenia, przemęczenie czy brak snu – to wszystko może powodować nieestetyczne cienie po oczami. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że cienie pod oczami można zlikwidować. Niezależnie od powodów, jesteśmy w stanie z nimi wygrać. W jaki sposób? O tym poniżej.

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Zanim przejdziemy do sposobów zwalczania nieestetycznych sińców po oczami, powiedzmy sobie skąd dokładnie się one biorą. Powstawaniu cieni pod oczami mogą sprzyjać zarówno płytkie unaczynienie skóry wokół oczu, jak również pęknięcia naczynia i wypływu krwi pod skórą. Cienie pod oczami mogą być następstwem zaburzeń elektrolitowych oraz zmęczenia. Jeśli chodzi o zaburzenia elektrolitowe to zazwyczaj wynikają one z nadmiernego solenia spożywanych potraw oraz zbyt dużego spożycia produktów bogatych w sól, np. paluszków, krakersów, chipsów. Duży wpływ na cienie pod oczami mają niektóre choroby. Należy wymienić tu alergie, choroby tarczycy, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i anemię. Bardzo często za cieniami pod oczami stoją nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Przyczyną sińców może być także awitaminoza, czyli niedobór różnych witamin. Cienie pod oczami są objawami zmniejszonej zawartości witaminy K, witaminy A i E (tak zwanych antyoksydantów – przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami), witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

okłady z ogórka pomogą zminimalizować cienie pod oczami
okłady z ogórka pomogą zminimalizować cienie pod oczami

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Cienie pod oczami pomoże zlikwidować wiele domowych zabiegów. Skuteczne są na pewno okłady z plasterków zielonego ogórka. Dobrze aby takie plasterki schłodzić wcześniej w lodówce. Skuteczne efekty zapewnią też ciepłe okłady z herbaty lub świetlika, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a także skutecznie likwiduje obrzęki pod oczami. Dobre efekty może również przynieść delikatny masaż okolic oczu. Należy rozgrzać w palcach odrobinę kremu i opuszkami palców wygładzić górne i dolne powieki ruchem od nosa ku skroniom. Również okłady przy pomocy zamrożonej łyżeczki pomogą uporać się z problemem. Ściągająco i wybielająco działa również pokrojony w plastry surowy ziemniak. Świetnie sprawdzają się też napary np. z lipy czy rumianku przykładane na oczy w formie kompresu lub gotowych preparatów w formie żelu.

płatki kolagenowe zredukują cienie i opuchliznę pod oczami
płatki kolagenowe zredukują cienie i opuchliznę pod oczami

Apteczne sposoby na cienie pod oczami

Ważnym sprzymierzeńcem w walce z sińcami pod oczami może okazać się krem pod oczy. Najlepiej sprawdzi się ten, który poprawia krążenie limfy i krwi, nawilża, ściąga i koi. Przed nałożeniem, warto trzymać go w lodówce. Nie należy również przesadzać z jego ilością. Zbyt duże ilości kremu nakładane na noc mogą spotęgować cienie pod oczami, skutkiem gromadzącego się w tym miejscu nadmiaru wody z kremu. Ulgę oczom z sinymi podkówkami przynoszą również kremy, w których składzie znajduje się babka lancetowata, arnika górska czy kasztanowiec zwyczajny. Bardzo dobrze na skórę pod oczami działają też preparaty z algami.

Co jeszcze możemy zrobić?

Walcząc z siniakami pod oczami, warto wprowadzić do swojego życia kilka drobnych zmian. Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum spożywanie soli. Ograniczyć należy palenie papierosów i picie alkoholu. Palenie w niekorzystny sposób wpływa na cerę, a sam dym papierosowy podrażniając oczy, sprawia, że wyglądają na bardziej zmęczone i opuchnięte. Również nasza codzienna dieta powinna być odpowiednio skomponowana tak, aby dostarczała dużo witamin. W walce z cieniami pod oczami bardzo ważną kwestią jest odpowiednia ilość snu. Lekarze zalecają 6-8 godzin snu dziennie. Tylko taki zapewni naszym oczom właściwy odpoczynek. Przed snem, warto przewietrzyć sypialnię i zmniejszyć ogrzewanie. Zabiegi te ułatwiają indukcję i utrzymanie snu, umożliwiając bardziej efektywny wypoczynek.