Szukaj
Close this search box.

Zapalenie górnych dróg oddechowych u dzieci

infekcja górnych dróg oddechowych

Spis treści

Zapalenie górnych dróg oddechowych to przypadłość, która w większości przypadków pojawia się w sezonie zimowym, aczkolwiek bywają wyjątki od reguły i nasze dziecko może złapać taką infekcję również w ciągu roku, np. jesienią lub wiosną. Poprzez górne drogi oddechowe rozumie się gardło, migdałki, zatoki przynosowe, jamę nosową i krtań. Najczęstszą przyczyną infekcji są wirusy. W jaki sposób objawia się choroba, a także w jaki sposób możemy pomóc dziecku?

Zapalenie górnych dróg oddechowych – objawy

Infekcja górnych dróg oddechowych może objawiać się w rozmaity sposób. Wśród najczęściej pojawiających się symptomów wymienia się obrzęk i zaczerwienienie, a także ból gardła, kichanie, katar, obrzęk błony śluzowej nosa, ból ucha. Niekiedy maluch uskarża się także na uczucie zatkanego noska i ból głowy. Może dojść także do powiększenia migdałków i tkliwości węzłów chłonnych. Często pojawia się gorączka. Temperatura zazwyczaj sięga powyżej 38 stopni Celsjusza.

Jak leczyć infekcję górnych dróg oddechowych u dziecka?

Zacznijmy od tego, że zapalenie górnych dróg oddechowych należy leczyć i pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć. Nieleczone może przekształcić się w trudniejszą do wyleczenia infekcję bakteryjną lub skończyć się powikłaniem w postaci zapalenie ucha środkowego, zapalenia zatok sitowych lub zapalenia dolnych dróg oddechowych. Antybiotykoterapia w infekcji górnych dróg oddechowych nie jest potrzebna. Z powodzeniem sprawdzą się domowe sposoby oraz preparaty apteczne dostępne bez recepty, jak np. Groprinosin (sprawdź tu: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci). Preparat ten stosuje się wspomagająco u dzieci z obniżoną odpornością lub w przypadkach nawracających infekcji górnych dróg oddechowych.

Co można zrobić w przypadku gorączki?

Jeśli maluch ma wysoką temperaturę, wówczas warto sięgnąć po leki przeciwgorączkowe. Nie wybierajmy niczego na własną rękę. Skonsultujmy się albo z lekarzem albo z farmaceutą. Zazwyczaj najmłodszym podaje się środki w postaci zawiesiny lub czopków. Maluchom powyżej 4. roku życia można zaproponować lek w postaci granulatu na język. Dzieci powyżej 6. roku życia nie powinny mieć już problemu z przyjęciem leku przeciwgorączkowego w postaci kapsułki. Z domowych sposobów dobrze sprawdzą się chłodne okłady na czoło.

gorączka u dziecka co robić

Co, jeśli maluch ma katar?

Nieżyt nosa, nazywany popularnie katarem, może zmęczyć jak mało co. Nie warto więc go bagatelizować. Co możemy zrobić? Na pewno przydatna będzie sól izotoniczna, która oczyści i nawilży śluzówkę. Gdy wydzielina z noska jest gęsta, należy wybrać roztwór hipertoniczny, który ją rozrzedzi. Przy zatkanym nosku nie można zapomnieć o nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, w którym maluch przebywa. W ten sposób zapobiegniemy wysuszeniu błony śluzowej i gęstnieniu wydzieliny. Dobrze sprawdzą się też inhalacje, które pomogą rozrzedzić wydzielinę i ułatwią jej „wydmuchanie”.

zapalenie górnych dróg oddechowych

Gdy dziecko boli gardło

Zapalenie górnych dróg oddechowych to także nieprzyjemny dla malucha ból gardła. W takiej sytuacji dziecom można podawać preparaty na bazie porostu islandzkiego, tymianku, podbiału czy prawoślazu. Ważne jest, aby dzieciaki dostawały  półpłynne potrawy oraz stale dbać o nawilżenie ich gardła.