Zdrowy sen, a dobór materaca – jaki ma związek?

zdrowy sen na łóżku

Spis treści

Nasze życie toczy się w zawrotnym tempie. Wielogodzinna praca, stres wynikający z dużej ilości obowiązków, a także nadmiar informacji docierających do nas z wielu źródeł – wszystko to nie sprzyja zachowaniu dobrego samopoczucia i zdrowia. Co więcej, bardzo upośledza naszą zdolność wysypiania się. Zdrowy sen to dla wielu osób zupełnie obce określenie. Zazwyczaj ich sen jest krótki i przerywany, a pobudka wiąże się z odczuwaniem różnego rodzaju bólów, od bólu głowy po bóle kręgosłupa i kończyn. Niestety, gdy taka sytuacja trwa dłużej, zaczynamy odczuwać objawy chronicznego przemęczenia, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Najwyższy czas zatrzymać ten proces! Ale jak to zrobić? Jak sprawić, by nasz sen był źródłem odpoczynku i sił?

Zdrowy sen – jak go osiągnąć?

Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Pocieszające jest to, iż na większość z nich mamy wpływ. Jednym z największych przewinień naszego społeczeństwa jest zbyt krótki sen. Osoby bardzo zajęte często wykonują swoje obowiązki kosztem snu. Kładą się spać bardzo późno i wstają bardzo wcześnie, by znów rozpocząć intensywny dzień. Organizm dorosłego człowieka potrzebuje około 7-8 godzin snu, by naprawdę odpocząć i się zregenerować. Czy zatem 4-godzinny sen to zdrowy sen? Absolutnie nie! Dlatego pierwszym krokiem do poprawy jakości swojego snu jest ustalenie żelaznych zasad co do jego długości. Jeżeli zaczniemy tego pilnować i będziemy spać te 7-8 godzin, szybko dostrzeżemy różnicę w naszym samopoczuciu. Będziemy bardziej wydajni, skoncentrowani i uważni, a co za tym idzie, uda nam się bez większych problemów wywiązać ze wszystkich swoich obowiązków, nie zarywając nocek.

Kolejna zasada, którą warto wdrożyć to godzina, o której kładziemy się spać. Udowodniono, iż najlepszy i najzdrowszy sen osiągamy, gdy uda nam się głęboko zasnąć przed godziną 24:00. To właśnie wtedy nasz organizm najlepiej odpoczywa. Warto więc postanowić sobie, by kłaść się spać około godziny 22:00. Nasz organizm szybko przyzwyczai się do tego trybu i po jakimś czasie sam zasygnalizuje, że pora kłaść się do łóżka.

sen

Jak już wspomnieliśmy, w dzisiejszych czasach mnóstwo rzeczy nasz rozprasza. Chodzi głównie o urządzenia elektroniczne, z którymi właściwie się nie rozstajemy. Sprawdzanie wiadomości, e-maili czy portali społecznościowych to nieodłączny element życia wielu osób. Robią to tuż po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. To błąd. Aby nasz mózg naprawdę wypoczął, nie powinniśmy korzystać ze smartfonów czy tabletów tuż przed spaniem. Specjaliści radzą, by odłożyć te urządzenia na jakieś 1,5 godziny przed planowanym pójściem spać. Wszystko to pozwoli nam osiągnąć zdrowy sen, a w konsekwencji znacznie poprawić jakość swojego życia.

Wygodny materac do spania – czy to też ma znaczenie?

Oprócz dobrych nawyków związanych ze spaniem, musimy zadbać także o dobre i wygodne miejsce do spania. Dobry materac to podstawa. Dlaczego? Cóż, chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie odczuła na sobie konsekwencji spania na niewygodnym łóżku czy materacu. Bóle kręgosłupa, karku i kończyn tuż po przebudzeniu to najczęstsze objawy. I o ile zdarza nam się to sporadycznie, bo na przykład nocujemy poza domem i nie mamy wpływu na jakość materaca, na którym śpimy, nie ma się zbytnio czym przejmować. Ale jeżeli śpimy w niewygodnej pozycji, na zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu przez dłuższy okres, musimy liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Oczywiście automatycznie spada też jakość naszego snu, który jest przerywany przez tak zwane wiercenie się na łóżku i dyskomfort wynikający z niedopasowania materaca do masy naszego ciała. Z czasem mogą wystąpić problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, a w przypadku dzieci – skolioza i skrzywienie kręgosłupa. Sprawa nie jest więc błaha.

bóle kręgosłupa

Jak wybrać dobry materac do spania?

Na szczęście na rynku można znaleźć wiele modeli materacy, powstających z różnych materiałów, o różnej twardości i różnych właściwościach. Wszystko po to, by każdy z nas mógł znaleźć model idealny dla siebie. Obecnie za najbardziej zaawansowane technologicznie uznaje się materace wykonane z pianki termoelastycznej lub z jej dodatkiem. Mają one właściwości ortopedyczne, gdyż są bardzo elastyczne i świetnie dostosowują się do ułożenia kręgosłupa. Jest to możliwe, gdyż wspomniana pianka reaguje na temperaturę ciała i pod wpływem ciepła idealnie się do niego dostosowuje.

Materac z pianki termoelastycznej ma za zadanie podpierać nasze ciało w najważniejszych punktach, bez wywierania nacisku na poszczególne punkty, na przykład barki czy biodra. Z tego względu w niektórych strefach jest bardziej miękki, a w innych twardszy. Dzięki temu wszystkie części naszego ciała leżą swobodnie, w naturalnej pozycji, a to oczywiście niweluje uczucie bólu i sztywności po przebudzeniu. Taki materac z pewnością pozwoli podnieść jakość snu, a przy okazji zadba o zdrowie naszych kości. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

dobrze dobrany materac